InterRail

Články

Slovník

Obecné diskuse

Jednotlivé země

Ostatní debaty

Testování

Podpora

Reklama

Minipris

Vojta Hrubý - 15. května 2007; 16:51:00

V prvním článku se trochu podíváme na slevu Minipris Norských státních drah NSB. S touto slevou je možné uskutečnit menší výlet do Norska v kombinaci s cestou letadlem. Hlavní podmínka: Jízdenek je omezený počet a jsou vázány na předem zvolený spoj.

NSB prezentují tuto slevu pod heslem: Ujeď, kolik chceš, za 199 NOK. Myšlenka je jednoduchá: Za paušální cenu 199 NOK, resp. 299 NOK lze cestovat libovolně daleko vlaky kategorie Regiontog, které spojují významná města Norska (nelze tedy použít místní vlaky Lokaltog). A takové jsou podmínky této slevy:

Tuto jízdenku lze tedy zakoupit na internetových stránkách nsb.no, což je pro nás v ČR asi jediná možnost. Výhodou je, že k nákupu stačí platební karta MasterCard nebo Visa a není potřeba do ČR zasílat žádnou papírovou jízdenku z Norska. Devadesát dní před odjezdem vlaku je cena 199 NOK, po vyprodání části jízdenek stoupne cena na 299 NOK a později už lze koupit jen obyčejnou (ordinær) jízdenku. Při nákupu na internetu se můžete rozhodnout, zda si jízdenku vyzvednete přímo ve vlaku (Henting i tog) nebo si ji můžete vyzvednout v automatu na nádraží (Hente på stasjon). Součástí jízdenky je také rezervace místa.

Nepříjemnost cestovatele čeká, pokud se rozhodne přestupovat. Systém nabízí vždy jen nejbližší přípoj, a tak si nemůžete udělat přestávku. Na druhou stranu cestovat třeba z Bergenu do Bodø přes Oslo a Trondheim za 199 NOK je vskutku lákavá nabídka.

Při nákupu máte možnost přidat si k Minipris například NSB KOMFORT za 75 NOK, což je obdoba první třídy. Například v jednotkách BM73 máte k dispozici kožená sedadla, zásuvky 230 V, neomezené množství kávy a čaje a denní tisk. Chcete-li si dopřát lůžko na noční cestu, pak je tu pro vás NSB SOVE. Za 750 NOK dostanete dvoulůžkové, velmi pohodlné kupé včetně vydatné snídaně ve voze NSB MENU. Ale to už asi nepatří do kategorie levného cestování.

Tato sleva se výborně hodí k cestě letadlem z ČR do Norska. Pro milovníky levného cestování se mi jeví jako nejvýhodnější společnost Norwegian, která zajišťuje přímé spojení Prahy s Oslo, Trondheimem, Bergenem a Stavangerem za vynikající ceny - zpáteční letenku lze bez problémů (byť v několikaměsíčním předstihu) zakoupit v ceně do 3000 Kč.

Konečně připomínám, že orientační kurz je 1 NOK = 3,50 Kč.