InterRail

Články

Slovník

Obecné diskuse

Jednotlivé země

Ostatní debaty

Testování

Podpora

Reklama

Výlet: Nedělní Vídeň pro dva

Vojta Hrubý - 16. května 2007; 07:33:00

Marie Terezie ve Vídni, Vojtěch Hrubý, 2006

(Opravy nových cen k 10. 6. 2007) Před několika týdny jsme se s přítelkyní vydali na výlet z Prahy do Vídně. Jak jinak než vlakem. V té době jsme oba používali čtvrtletní síťové jízdenky, ale za docela výhodných podmínek si tento výlet může dopřát leckdo.

Cestu si probereme pro případ odjezdu z Prahy, ale lze začít prakticky kdekoliv v republice, pokud to do Vídně a zpět dokážete stihnout za rozumnou dobu během jediného dne.

Začněme cenovou bombou. Obyčejná zpáteční jízdenka Praha - Vídeň stojí neuvěřitelných 1819 Kč za osobu. To si může dovolit bohatý Američan či Japonec, ale většina z nás jistě ne.

Velmi dobrou alternativou je spojení kilometrické banky a jízdenky Wien Spezial. Tak se již můžeme dostat na cenu okolo jednoho tisíce korun podle konkrétních podmínek.

My jsme ale ještě náročnější. Řekněme, že bychom chtěli strávit ve Vídni příjemné kulturní odpoledne v sobotu nebo v neděli a také si chceme užít pohodlí vlaků vyšší kvality. V úvahu připadá například toto spojení:

Praha (odj. 8:26) → Wien Südbahnhof (příj. 12:28) SC 73 J. G. Mendel
Wien Südbahnhof (odj. 18:33) → Praha (příj. 22:58) EC 70 Antonín Dvořák

Z hlediska jízdenek si rozdělíme cestu na dvě části: Praha - Břeclav a Břeclav - Vídeň. Z Prahy do Břeclavi a zpět můžeme použít síťovou jednodenní jízdenku SONE+, která platí pouze v sobotu nebo v neděli pro maximálně dva dospělé (15+) a děti (15-) do celkového počtu pěti osob. Na tuto jízdenku nejsou potřeba žádné doklady. Od nedávné doby lze totiž SONE+ použít i ve vlacích SC bez příplatku, nicméně pouze s platnou místenkou, a v EC a IC s jednodenním síťovým příplatkem za 60 Kč.

Z Břeclavi do Vídně pojedeme na zpáteční jízdenku Wien Spezial. Zde se citelně projeví to, kdo vlastní In-kartu ČD. Wien Spezial stojí v této relaci pro majitele In-karty příjemných 240 Kč, pro ostatní bohužel 650 Kč.

V tabulce níže shrnuji náklady pro celou cestu tam i zpět pro dvě osoby v závislosti na tom, zda mají či nemají In-kartu. Upozorňuji, že místenky jsou v tomto případě skutečně povinné a jejich cena závisí na vlastnictví In-karty.

Osoby Cena Celkem
s In bez In SONE+ Břeclav - Wien Místenka tam Příplatek zpět
2 0 390 Kč 2x 240 Kč 2x 86 Kč 2x 60 Kč 1162 Kč
1 1 390 Kč 240 Kč + 650 Kč 86 Kč + 200 Kč 2x 60 Kč 1686 Kč
0 2 390 Kč 2x 650 Kč 2x 200 Kč 2x 60 Kč 2210 Kč

A proč jet vlastně do Vídně na výlet? S panem PhDr. Grulichem jsme se nedávno shodli, že při návštěvě Vídně máme takový zvláštní pocit. Prostě je to stále ještě tak trochu naše hlavní město. Ve Vídni jsem si oblíbil následující kulturní objekty:

Albertina (www.albertina.at)
Tato výstavní síň patří nesporně ke světové špičce ve výtvarném umění. Často tu bývají i tři rozsáhlé výstavy pod jednou střechou. Pravidelně je zde možnost spatřit opravdu cenné kusy ze sbírek z celého světa.
Stephansdom (www.stephansdom.at)
Chrám sv. Štěpána je bezesporu chloubou a dominantou Vídně. Osobně v něm cítím trochu víc křesťanského náboje než v našem, poněkud komerčním, sv. Vítu.
Hundertwasserův dům
Tento dům tvoří opravdové osvěžení v šedi velkoměsta. Vznikl jako společná práce architekta Krawiny a malíře Hundertwassera. Výsledek je vskutku zajímavý.
Horní a Dolní Belvedér (www.belvedere.at)
Horní Belvedér je pravé místo pro milovníky ,,Jahrhundertwende``. V jeho sbírkách najdeme obrazy Klimta, Kokoschky, Schieleho a dalších. Obě stavby a park mezi nimi jsou však krásné i samy o sobě a tvoří výbornou zkratku při cestě ze Südbahnhof do centra města.
Hofburg a Schönbrunn
Zámky nikdy nebyly mou doménou, ale přinejmenší neuškodí prohlédnout si je zvenku.