InterRail

Články

Slovník

Obecné diskuse

Jednotlivé země

Ostatní debaty

Testování

Podpora

Reklama

Mnichov a okolí flexibilně

Vojta Hrubý - 23. května 2007; 14:45:00

Schwandorf, Vojtěch Hrubý, 2006

Při pohledu na nabídku München-Spezial na stránkách Českých drah www.cd.cz se mi zatajil dech. V čem je to vlastně sleva, když je tak drahá? Jedinou výhodou, na jakou jsem přišel, je prostý fakt, že ji lze zakoupit v libovoné mezinárodní pokladně ČD. My však budeme skromnější a pokusíme se navštívit Mnichov a okolí levněji.

Řekněme hned na počátku, že se nechystáme jet v nějaké velké skupině. Podívejme se na možnosti pro jednotlivce a dvojici.

Spojení například z Prahy do Mnichova není právě nejlepší. Na druhou stranu to přináší jednu velkou tarifní výhodu. Rychlíky Praha - München/Nürnberg jsou na německém území vedeny v kategorii RegionalExpress, a proto v nich lze použít všechny běžné regionální jízdenky.

Bayern-Ticket

Bayern-Ticket Single

Pro naše účely je nejvhodnější Bayern-Ticket (dva dospělí a děti) a Bayern-Ticket Single (jeden dospělý). Platí vždy od devíti hodin ráno v týdnu a od 0:00 o víkendu do 3:00 následujícího dne v regionálních vlacích (S, RB, RE, IRE a další). Jejich ceny jsou velmi výhodné - při zakoupení na internetu nebo v automatu 27€, resp. 19€. K této jízdence je potřeba mít jízdenku do první stanice na německém území.

Orion

Další možností poměrně levné cesty do Norimberku či Mnichova je vlak CNL 362/363 Orion za Prahy do Mnichova a zpět, ve kterém platí sleva SparNight. Tuto jízdenku nejlépe pořídíme na stránkách CityNightLine. Cena za jízdenku a místo k sezení začíná na 29€, za lehátko 49€. Počet míst s těmito cenami je však omezen. Nabídkám SparNight bude věnován některý z příštích článků.

Příklad cesty

Jízdenka Praha - Furth im Wald, In-zákazník
7,70€
2x Bayern-Ticket Single (cesta tam a zpět v různé dny)
2x 19€
Jízdenka Furth im Wald - Praha, In-zákazník
7,70€
Celkem
53,40€

Na první pohled by se mohlo zdát, že takto nic nezískáme, protože München-Spezial stojí 52€. Obrovskou výhodou zde uvedené možnosti je to, že není vázaná na konkrétní spoje a navíc získáme možnost dva dny využívat libovolně regionální dopravu v Bavorsku včetně například městské hromadné dopravy v Mnichově. Kdo stihne celou cestu za jeden den, ušetří ještě 19€.

Pokud se rozhodneme jet ve dvojici, pak za München-Spezial zaplatíme 104€, v naší variantě 84,80€, což už je výrazný rozdíl.

Chcete-li se zdržet déle, jistě naleznete vhodný hostel či hotel, například na stránkách HostelBookers.