InterRail

Články

Slovník

Obecné diskuse

Jednotlivé země

Ostatní debaty

Testování

Podpora

Reklama

Sparnight a příbuzní

Vojta Hrubý - 8. září 2007; 17:48:00

SparNight DB, Vojtěch Hrubý, 2007

(Aktualizace: 24. 12. 2007) Cestování nočními vlaky především na západ od našich hranic lze často zvládnout za velmi výhodné ceny. Podmínky však nejsou snadné - je potřeba nakupovat mnoho měsíců dopředu bez možnosti jízdenku vrátit nebo vyměnit. Globální jízdné spojuje do jednoho celku jízdné za projetou trať a rezervaci místa v různých komfortních kategoriích.

Pravděpodobně nejširší nabídku slev na noční vlaky má DB CityNightLine. Princip nákupu v aplikaci buchung.nachtzugreise.de je snadný - vyberete si odkud a kam chcete jet (případně hned i zpáteční cestu), počet cestujících a v následujícím okně datum a čas cesty. Podle těchto údajů systém nabídne různé kategorie a ceny - výhodné Sonderpreise jsou označeny čtyřlístkem a platí pro ně ,,tvrdé podmínky`` (bez možnosti změny nebo vrácení, omezený počet míst). Sousední Pauschalpreise lze zakoupit kdykoliv, je-li ve vlaku ještě místo, a lze je za určitých podmínek vyměnit nebo vrátit. Jízdenku lze zaplatit embosovými kartami VISA a MasterCard. Jízdenku je potřeba z PDF souboru vytisknout a předložit ve vlaku společně s platným dokladem totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas), protože jízdenka je vázaná na jméno cestujícího. Předprodej začíná nejčastěji 6 měsíců před odjezdem vlaku, ale tato doba se může lišit. Vlaky po každoroční prosincové změně jízdního řádu se v rezervačním systému objevují až později a je potřeba si je ,,pohlídat``.

S novým jízdním řádem došlo také ke změně pravidel rezervace míst v lůžkových vozech. Nově je nutné najednou zakoupit celé kupé (tedy nelze zakoupit například jen jedno lůžko v kupé). Toto pravidlo však neplatí univerzálně.

Nejnižší globální ceny u DB
Kategorie Cena
Sitzwagen Místo k sezení (6 lidí/oddíl) od 29 EUR
Liegewagen 6er-Belegung Lehátko (6 lidí/oddíl) od 39 EUR
Leigewagen 4er-Belegung Lehátko (4 lidé/oddíl) od 49 EUR
Schlafwagen 3er-Belegung Lůžko (3 lidé/oddíl) od 69 EUR

Jízdenky SparNight/SparSchiene/SmartPrice nabízí také České dráhy pro cesty nočními vlaky do Německa, Itálie a Švýcarska. Nevýhodou je absence nákupu po internetu a leckdy dost nízká informovanost pokladních ČD. Nepodařilo se mi uspokojivě zjistit, jak dlouho před cestou začíná prodej těchto jízdenek. Běžně uváděné tři měsíce v praxi neplatí. Podrobnější (nicméně rozhodně ne vyčerpávající) informace jsou na stránkách ČD.